Naše poutě
Velká pěší pouť za Jesenicko
Vydejte se i Vy na skutečnou pěší pouť, ze které bolí nohy, ale duše je povznesena.
Velká pěší pouť za Jesenicko Vám nabízí výjimečnou možnost
radovat se z krásy stvoření (vnímat ji a děkovat za ni) a předložit prosby
(za sebe, za své blízké, za tento region či za celou naši zemi).
Naše poutě
Velká pěší pouť za Jesenicko
Vydejte se i Vy na skutečnou pěší pouť, ze které bolí nohy, ale duše je povznesena.
Velká pěší pouť za Jesenicko Vám nabízí výjimečnou možnost
radovat se z krásy stvoření (vnímat ji a děkovat za ni) a předložit prosby
(za sebe, za své blízké, za tento region či za celou naši zemi).
O pěší pouti
Doba putování je týden, což vychází na 20 až 30 km denně. Pouť prochází 15 historickými poutními místy Jesenicka, z nichž některá již zanikla, ale mnohé z jejich duchovní atmosféry je stále patrné. Je dlouhá zhruba 180 km, vede po horách, údolích, po rovinách.
Historička Michaela Neubauerová vybrala 14 nejvýznamnějších poutních míst Jesenicka – jako je 14 zastavení křížové cesty. Patnácté poutní místo jsme přidali pro jeho historický význam (Vřesová studánka – je nejstarší a je na pomezí Moravy a Slezska), byť se nachází těsně za hranicí okresu.
Pro většinu lidí je pouť fyzicky náročná, zejména pro lidi neuvyklé pohybu a nesportovce. Navzdory těmto okolnostem byl roce 2022 mezi účastníky pán ve věku bezmála 80 let, který pouť nejen zvládal, si dokonce přidával další mnohé cíle navíc (hřebenovky). Naopak, nejmladším účastníkem byl osmiletý Ondra, který putoval se svojí maminkou, a trasu kompletně ušel.
Tato poutní cesta připomíná trochu trasu do Santiaga de Compostela:
- každý ji prožije vždy jen po svém;
- každý dostane odměnu za to, co do ní vložil;
- každý dobrý poutník tuto cestu dělá ještě více požehnanou.
Vydejte se proto na velkou pěší pouť i vy. Vy, Jesenicko (a vlastně i celé naše země) takové úsilí potřebujeme.
první podoba poutě
Organizovná
Výhodou je, že poutníkům zjednodušuje práci – je vedená zkušeným poutníkem, je připravená – jsou otevřeny chrámy, zajištěny bohoslužby, duchovní doprovod, ubytování… a člověk může jen vypnout a jít.
druhá podoba poutě
Individuální
Klade větší nároky na putujícího. Musí se sám postarat o své ubytování a další věci. Výhodou mu může být nejen vlastní klid a tempo, ale také pomoc a podpora řady dobrovolníků, kteří se rozhodli podporovat poutníky.
pěší chůze
Dní
Poutních míst
Pouť připomíná cestu životem v malé, zhuštěné podobě. A ve zhuštěné podobě se na ni také objevují nápovědy, odpovědi a… pro mnohé lidi zázraky. Po dokončení pouti v člověku není nic úplně stejné jako dřív. Ba ani kolem něj už ne.
Pěší pouť organizovaná
Organizovaná Velká pěší pouť za Jesenicko v roce 2025 proběhne v termínu 10. až 16. srpna.
10. srpna je neděle a začíná se poutnickou mší sv. na Mariahilf. Nefomální, avšak velmi hezký začátek pouti však bude již v předvečer, v sobotu ve Zlatých Horách, kdy by měla být v 19.30 ve farním kostele mše sv. za poutníky a zdar pouti.
Možnost přihlášení na pouť je zveřejněna níže. O účast je velký zájem a my jsme tomu rádi.
Vážíme si Vás, naši milí poutníci. Proto máme na Vás tři prosby:
- Pokud se rozhodnete jít, berte tuto pouť maximálně vážně. Jděte ji jako poutníci s maximální vnitřní opravdovostí, buďte velkorysí k chybám druhých a k rozmarům počasí, buďte vděčni za každou pomoc.
- Modlete se. Nebo každý, jak uzná za vhodné, se obracejte vzhůru své srdce, svoji mysl (na pouť chodí i lidé bez duchovního ukotvení); hlavně jdete za sebe a své blízké, prosíme Vás ale také o modlitbu za ostatní poutníky, za Jesenicko a celou naši zemi – ať získáme požehnání. Kdo prosí (a myslí to vážně – odevzdává tomu i dle možností celý svůj život), dostává.
- Pokud na to máte fyzicky a víte, že byste to zvládli, můžete s námi jit trochu „neorganizovaně“. Tomuto stavu říkáme „poutníci pankáči“. Jsou to lidé, kteří sice mohou využívat různých částí naší organizované pouti – mše, povídání si s ostatními, přednášky… – ale jinak se o sebe starají zcela sami. Spí v lesích, pod mostem, či kde si zrovna domluví střechu nad hlavou. Takovýchto poutníků – pankáčů snese naše pouť relativně neomezené množství (mimo některých přednášek, které jsou v menší místnosti), na rozdíl od poutníků plně přihlášených, kterým zajišťuje i spaní a některá jídla. Organizovaných poutníků unese pouť zhruba čtyřicet. Je lepší, když se i naši málo organizovaní „poutníci pankáči“ přihlásí, abychom jim poslali program, který by je mohl zajímat (časy kdy kde jsme, rozpis mší apod.) a poskytli případně nějaký menší příspěvek na organizaci – ale nic z toho není nutné.
Individuální pouť
Invididuální pouť vychází z myšlenky, že se můžete kdykoliv vydat na cestu, podobně, jako chodí kdykoliv poutníci třeba do Santiaga de Compostela.
Mnoho věcí zůstává stejných: Poutník vychází z Mariahilf, projde celkem 14 poutních míst na Jesenicku, jako je zastavení Křížové cesty a nakonec dojde na místo patnácté, vřesovou studánku, kde svoji pouť po 180 km zakončí.
Doporučujeme vycházet vždy v neděli brzy ráno z Mariahilf a držet denní etapizaci. Tak stihnete celou pouť za týden. Navíc po cestě budete moci lépe čerpat pomoc a určité výhody, které Vám nabízí různí „dobří andělé poutníků“, kteří tak budou lépe vědět, který den se „okolo jejich domu“ budou se zvýšenou pravděpodobností pohybovat poutníci, kterým chtějí „nabídnout sklenku vody“.
Invididuální Poutník si musí zajistit vše sám – ale v tom není velký problém: ubytování, stravu, vodu… a další záležitosti . Může přitom využít seznamu zde: nabídka pro poutníky (zatím jsme ji sem nenapsali, ale nějaká nabídka už je).
Je také vhodné třeba si vyzvednout Kredenciál, jehož součástí je šňůra modliteb – Křížovou cestou. U každého místa se tak může člověk pomodlit – a z organizačních důvodů, bude-li chtít, si dát razítko (počítáme, že na místech budou na jaře 2025). Až pak projde pouť celou a získá tak razítek 15 a takto vyplněný „kredenciál“ předloží některé u pověřených osob, může – bude-li chtít – získat ještě poutnické razítko prémiové, „zlaté“. Nechá-li si jej dát, znamená to, že tím také žádá, aby se všichni budoucí poutníci, kteří budou pouť absolvovat, modlili i za něj. Dá-li Bůh, na této pouti se bude navždy sloužit mše svatá za požehnání těmto poutníkům, stávajícím, i těm, kteří ji šli kdykoliv dřív. Tedy za něj, za každého, kdo ji absolvoval.
Až se vydáš na cestu, poutníče, ztiš se. Naslouchej laskavému tichu pouti. Vnitřním sluchem uslyšíš hlasy milionů modliteb, které na těchto poutních místech po staletích zaznívaly. Přidej i svoji modlitbu. Přicházej s láskou, pokorou, ale také v Boží síle a naber si plnými hrstmi požehnání. Plně prožitá pouť je totiž pokladnice nezměrného množství bohatství. Toho vnitřního a duchovního.
Vize - proč tato pouť
Svět není jenom dobrý. Je to někdy svým způsobem „slzavé údolí“. I když chceme být dobří, ne vždy se nám to daří. S někým se nebavíme, nedpouštíme těm, kteří nám ublížili, společnost je stále více rozdělená. Chceme se vzepřít tomuto trendu. Jednou z cest, jak to udělat, je i tato pouť.
Chceme, aby se stalo opět normální, že jsou lidé k sobě opět přátelští, že se na sebe usmívají a že si pomáhají. Chceme, aby přispívali druhým, protože v to spočívá lidské štěstí. Chceme, aby toužili po věcech vyšších a aby je to spojovalo.
Bez požehnání shůry toho nedosáhneme. Proto se staňme dobrými poutníky a buďme jimi svým způsobem po celý život, než dojdeme po dobré cestě skutečně „domů“. A staňme se i dobrými osadníky, kteří rádi poutníky hostí. Pak nás bude jistě hostit Bůh.
A nezapomeňme – modlitba funguje. A vše podstatné – vykoupení ze špatností a problémů – už bylo dávno vykonáno za nás. Jen to přijměme a kráčejme po své cestě s upřímností a pokorou. Vždy to nepůjde, občas zbloudíme. Pak se vraťme na cestu, očisťme se a kráčejme dál.
Jak to celé vzniklo
Na Jesenicku se nachází spousta kaplí, kostelíků a historických poutních míst, z nichž mnohé jsou dnes již částečně zapomenuté, přitom v ještě relativně nedávné historii byly cílem mnoha poutí, konalo se zde mnoho modliteb a byly dějištěm mnoha zázraků. Historička Michaela Neubauerová vybrala 14 nejvýznamnějších poutních míst Jesenicka, jako je 14 zastavení křížové cesty. Patnácté poutní místo jsme přidali pro jeho historický význam (Vřesová studánka – je nejstarší), byť se nachází těsně za hranicí okresu. Křížovou cestu tak završuje jako zmrtvýchvstání.
O těchto poutních místech vznikla i kniha: (Zmizelé Jesenicko 3. díl: Poutní místa).
No a protože někteří máme zkušenosti s poutěmi, zejména s dalekou poutí do Santiaga de Compostela, a protože tisíce propoutničených kilometrů člověka předělá, vznikla myšlenka historická poutní místa propojit poutní cestou a vzít to se vší pokorou k tomuto tématu. A nakonec se to podařilo.
Velká pěší pouť za Jesenicko se dá svojí silou minimálně srovnat s jinými velkými poutěmi. Minimálně pro většinu lidí je poutnický zážitek z ní velice silný.
Přidejte se (hledáme dobrovolníka)
Můžete být také ti, kteří poutníků pomáhají: pohostí je, poradí, nechají přespat, vyperou… Ideálně, pokud bydlíte na trase pouti. Pokud ne, můžete se jako dobrovolník přihlásit na nějakou brigádu, nebo si vzít na starost část poutní trasy, nebo nějaké místo.
Zájemci se nám mohou přihlásit.
Přihlašování k organizované pouti 2025
Termín organizované pouti v roce 2025 je od neděle 10. 8. (od 7.30 ráno na Mariahilf) do soboty 16. 8. (okolo 17. hodin na Vřesové studánce).
Tato pouť není jen obyčejnou procházkou, ale nabízí příležitost projít a prožít cestu po poutních místech Jesenicka spolu s dalšími lidmi, kteří sdílejí stejnou touhu – dojít na konec a přitom si užít cestu a to především po stránce duchovní. Na této pouti je vítán každý, kdo má otevřené srdce a zkrátka chce jít. Nezáleží na tom, jakou máte víru nebo jak žijete. Pokud jste ochotni respektovat pravidla pouti a ostatní účastníky, budete se cítit jako doma. Na pouti se můžete setkat s něčím, co Vás osloví nebo povzbudí na duši. Uvidíte, že je to tak.
Pokud máte rádi extrémní zážitky nebo jste prostě zkušení poutníci, můžete se stát sólovými, neorganizovanými poutníky. To jsou ti, kteří chodí sami (nebo i s námi – ale jen během dne), zato nocují pod širákem, nebo si sami najdou ubytování, a starají se v tom sami o sebe. Nabízíme ale i jim, aby se nám nahlásili (do jiné kategorie) a my jim pak poskytneme rozpis bohoslužeb a jiných akcí této poutě, na kterých mohou být k dispozici. Mohou také obdržet „kredenciál“, poutnický symbol na batoh a mohou využít služby některého ze s námi putujících kněží. Ale jinak se o ně nestaráme a žádáme je, aby to na pouti respektovali a na organizátory této akce se obraceli jen minimálně. Naší skupině se však nemusíte vyhýbat, můžete se s námi libovolně setkávat a přátelit. (Zkrátka, milí svobodní poutníci, předem se Vám můžeme pokusit pomoci, například sehnat ubytování, zodpovědět všemožné dotazy – ovšem i tak je vše především na vás.) Tento typ volných poutníků také velmi respektujeme, protože obohacují pouť o další rozměr.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, budeme rádi, když se na tuto nezapomenutelnou cestu vypravíte. Je to skvělá příležitost poznat Jesenicko, prohloubit víru a duchovní poznání a také leccos prožít. A pokud máte pocit, že to není nic pro vás, zkuste to aspoň jednou. Ale naplno! Možná budete překvapeni, co všechno se může stát na pěší cestě po poutních místech.
Přihlášku, prosíme, nenechávejte na poslední chvíli. S ohledem na zájem v předchozích letech se hlaste co nejdříve. Počet míst organizované skupiny je omezený na 40 účastníků. Na přelomu dubna a května 2025 budeme zasílat informace k platbě, na základě které máte místo na putování jisté. Podle stavu přihlášených je přihlašování otevřeno do naplnění kapacity nebo do soboty 31. května 2025, vyplněním přiloženého formuláře níže v článku.
Mapa putování
Rozpis celého putování
(v závorce je číslo poutního zastavení – celkem 14):
0. den – sobota 9. 8.
Pro poutníky ze vzdálených míst a koutů možnost srazu ve Zlatých Horách, kde je omezená možnost nocování (zájemci, přihlaste se včas).
Doprovodný duchovní program – bude upřesněno.
1. den – neděle 10. 8.
Maria Hilf (1 zastavení) – Muna – Mikulovice (28 km) – https://mapy.cz/s/fucupococo
7:30 zahájení poutní mší v poutním kostele P. Marie Pomocné (Maria Hilf).
Další zastavení na cestě: sv. Anna a Marta v Horním údolí (2), kaple sv. Anny u Edelštejnu (3), sv. Rochus (4) u Zlatých Hor, zaniklá kaplička sv. Antonína Paduánského v Rožmitále (5) u Zlatých Hor. V 18:00 bohoslužba slova u Smírčího kříže za Sudety (je věnován utrpení válečných zajatců II. světové války a odsunu Němců).
Nocleh – Skautská klubovna Muna u Mikulovic. Lůžka bez lůžkovin, společné sociálky, včetně první společné večeře – vzájemné představení a pár společných slov.
2. den – pondělí 11. 8.
Muna – Mikulovice – Vidnava (26 km) – https://mapy.cz/s/fesofujemu
Na trase Zaniklá kaple na Nízké hoře (6) u Supíkovic, Kaple ve Staré Červené Vodě (7), Latzelova kaple „nad studánkou“ (8). Mše ve 12 hodin na některém z těchto míst.
Nocleh v městské ubytovně Vidnava. Lůžka, společné sociálky. Celou nám ji pronajímají.
3. den – úterý 12. 8.
Vidnava – kaple Sv. Antonína v Račím údolí (9) – Bílá Voda (33,9 km) – https://mapy.cz/s/rekahoguna
Bohoslužba na překrásném místě u kaple sv. Antonína Paduánského – venku.
Nocleh s večeří v Bílé Vodě.
4. Středa 13. 8.
Mše svatá a doprovodný program v 11 hod.
Bílá Voda – Travná (13,3 km) – https://mapy.cz/s/kebuvukemu
Na trase klášter Bílá Voda (10), zaniklá osada Růženec, La Salete Travná (11)
Nocování v Travné na faře a v chatkách u fary. V případě pěkného počasí opékání špekáčků.
5. Čtvrtek 14. 8.
Travná – Žulová (23 km) – https://mapy.cz/s/babedofana
Na trase zaniklá osada Hraničky, Boží Hora u Žulové (12).
Nocleh penzionu v Žulové, garantováno 40 míst lůžkových.
6. Pátek 15. 8.
Žulová – Bělá pod Pradědem Mariin pramen (14) (30 km) – https://mapy.cz/s/lesoromama
Na trase Studniční vrch, kaple na Křížovém vrchu (13). Bohoslužba na Křížovém vrchu.
Nocování na místní faře a v tělocvičně.
7. den – sobota 16. 8.
Bělá p. Pradědem – Vřesová studánka (15,7 km) – https://mapy.cz/s/folosojata
Jedná se o celkem dramatické stoupání po trase někdejší nejtvrdší křížové cesty na vrchol centrálního hřebene Jeseníků, který je současně Slezsko – Moravskou hranicí, a zde nás ve 12 hodin čeká (bohoslužba na zakončení společného putování po zaniklých poutních místech Jesenicka).
Po skončení bohoslužby možnost dojít do Červenohorského sedla na bus (4 km) – https://mapy.cz/s/dosuvobeva.
Zájemci mohou přespat do neděle – večer závěrečný pokec a dojezd v posledních zbytcích skupiny (velmi příjemný neformální bod programu – doporučujeme).
(8. den – Neděle 18. 8.
Po společné snídani odjezd domů.)
Přihlášky pro zájemce o organizovanou verzi
Účastnický poplatek 4.600,- zahrnuje organizační náklady, ubytování na všech místech, někde i stravu. Část bude využita i na rozvoj pouti a údržbu některých poutních míst, např. fara v Travné a jiné. (Pro koho by byl účastnický poplatek příliš vysoký, může požádat o slevu až 1.200,-, v odůvodněném případě rádi vyjdeme vstříc.)
Milí přátelé, poutníci,
Váš ohromný zájem o tuto pouť nás velice těší. Nicméně, bohužel, kapacita pouti je už více méně zaplněna.
Přesto ještě rádi přijmeme tyto speciální poutníky:
1) Jeseničáci – ještě stále přijímáme zájemce o tuto pouť z okresu Jeseník, neboť je cílem, aby zde tato pouť „zakořenila“: byla podporována, chozena, milována
2) potenciální /budoucí vůdcové poutníků – o pouť je, díky Bohu, tak veliký zájem, že bychom rádi rozšířili počet turnusů
3) hudebníci a členové křesťanských hudebních těles – pokud budou ochotni pouť obohatit svojí hudební produkcí – zejména zpěvem rytmických písniček přímo na každodenních mších, vytvoříme pro Vás ještě místo.
4) kněží, řeholníci – bereme bez omezení
5) neorganizovaní poutníci – ti se přihlašují do kategorie „sóloví poutníci“ – viz níže. Pokud jsou s námi ve stejné termínu, mohou čerpat některé výhody organizované pouti, jako třeba účast na mších a jiných částech programu, ale my se o ně jinak příliš nestaráme – spaní a vše okolo je na nich.
6) náhradníci; můžete se nadále hlásit. Může se stát, že se místa ještě uvolní. Dali bychom Vám ihned vědět.
Přihláška – organizovaná verze:
V případě potíží se zobrazením formuláře zájemce o organizovanou verzi prosím klikněte SEM
Přihlášky pro sólové poutníky
Milí sóloví poutníci, můžete – a nemusíte přispět na organizační náklady této pouti částkou min. 1.500 Kč, zcela dle vlastní úvahy. (V této ceně jsou však i některé materiály – kredenciál, poutnický znak – které si v případě zájmu jinak budete muset zakoupit samostatně):
Přihláška – pro sólové poutníky:
V případě potíží se zobrazením formuláře zájemce pro sólové poutníky prosím klikněte SEM
Člověk je v přírodě jediný tvor, který si uvědomuje, že zemře.
Pablo Coelho, Poutník – mágův deník
o nás
Dokument o Velké pěší pouti
Česká televice natočila o naší pouti v roce 2024 pořad „V novém světle“. V dílu s názvem „Cesta ke kořenům“ představuje naši pouť společně s katedrálou sv. Václava v Olomouci. Pořad byl vysílán na podzim téhož roku.